Legnickie doświadczanie świata z Fundacją Rosa

Legnickie doświadczanie świata z Fundacją Rosa

Już od 1 września w legnickim Zespole Placówek specjalnych rusza Sala Doświadczania Świata. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa ponad osiemdziesięciu podopiecznych będzie miało możliwość korzystania z nowoczesnej terapii Snoezelen.

Terapia Snoezelen (nazwa to składowa dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać) ma na celu pobudzać ciekawość, rozwijać integrację sensoryczną oraz proces poznawczy dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.  Odbywa się ona w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach nazywanych Salami Doświadczania Świata. Są to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp. Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych.

Pozytywne rezultaty uzyskiwane dzięki tego typu pomieszczeniom powodują coraz większe zainteresowanie terapią Snoezelen wśród placówek terapeutycznych, często jednak pojawia się problem braku funduszy. Dlatego dyrekcja Zespołu Placówek Specjalnych z Legnicy zwróciła się do Fundacji Rosa z prośbą o sfinansowanie wyposażenia Sali Doświadczania Świata. Jak zapowiada Wiesława Zborowska, wicedyrektorka legnickiego ZPS, z sali będą mogły korzystać nie tylko dzieci autystyczne oraz te ze złożonymi, głębokimi formami niepełnosprawności, ale również wszyscy podopieczni wymagający wsparcia, np. wyciszenia, rozluźnienia, aktywizacji, ćwiczeń koncentracji, poprawy samopoczucia itp.

W nowo powstałej sali, zlokalizowanej w budynku przy ulicy Tatrzańskiej 9, znajdą się: zestaw przyborów terapeutycznych do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku, tor świetlno-dźwiękowy, kurtyna-wodospad światłowodów, tunel lustrzany, ścieżka sensoryczna do różnicowania faktury materiałów, kabina lustrzana, akwarium płaskie, aparat do baniek mydlanych, materace, lustra akrylowe oraz huśtawka podwieszana.

Fundacja Rosa w ramach wsparcia projektów terapeutycznych finansuje urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci.  Prezes Bohdan Pecuszok podkreśla, że sala w legnickim ZSP została ukończona jako pierwsza, ale prace nad kolejnymi pomieszczeniami wciąż trwają. Do końca roku fundacja zamierza sfinansować dodatkowo siedem pokoi terapeutycznych.