Kolejne tornistry odchudzone

Kolejne tornistry odchudzone Za oknem w końcu pięknie, słonecznie i ciepło. Oznacza to, że czas zacząć odwiedziny w szkołach, które wyróżniły się swoim zaangażowaniem w realizację różnych form edukacji zdrowotnej i działaniami na rzecz rozwiązywania problemów ciężkich tornistrów. Pierwszym przystankiem na naszej trasie była Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu, gdzie 18 maja odbył się pierwszy event edukacyjny przeprowadzony w ramach V edycji projektu Lekki Tornister! Kilka dni później udaliśmy się na Opolszczyznę.

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Pawła Kojzara w Mnichu zaskoczyli nas swoim ciepłym przyjęciem, otwartością i zaangażowaniem, za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia części artystycznej, podczas której dzieci zaprezentowały ćwiczenia śródlekcyjne.

Dużym zaskoczeniem były wyniki badania zawartości tornistrów – okazało się, że uczniowie doskonale wiedzą, co powinno znajdować się w ich plecakach – waga zbędnej zawartości tornistrów wśród wszystkich dzieci nie przekroczyła 0,5 kg! Głównie były to przybory plastyczne, teczki z pracami, puste butelki po wodzie, zeszyty i książki do zajęć, które nie odbywały się w danym dniu, drobne zabawki.

Zdecydowana większość plecaków pierwszoklasistów mieściła się w dopuszczalnej normie. Najcięższy tornister ważył 3,54 kg, co stanowiło 13% masy ciała uczennicy. Równie dobrym wynikiem mogą pochwalić się uczniowie klas III. Najcięższy spakowany tornister ważył 3,4 kg, a tylko trzy z 32 zważonych pustych plecaków przekroczyły dopuszczalną masę 1 kg, ich waga wyniosła średnio ok. 1,20 kg.

Tylko jeden spośród 47 badanych uczniów klas II posiadał zbyt ciężki, ważący 4 kg tornister. Zaskoczeniem okazały się pomiary pustych plecaków drugoklasistów – większość z nich ważyła średnio 1 kg, jednak znalazło się kilka przypadków, w których tornistry były bardzo lekkie (ich waga nie przekraczała 0,4 kg) i wiotkie – nie posiadały odpowiednie wyprofilowanej tylnej ściany stabilizującej plecy ucznia i warunkującej utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W badaniu uczestniczył również jeden uczeń klasy III, który zamiast właściwie dobranego plecaka posiadał torbę na jedno ramię.

Kolejnym przystankiem na trasie zespołu Lekkiego Tornistra była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Kędzierzynie Koźlu, którą odwiedziliśmy 22 maja. Uczniowie i pracownicy wykazali się niezwykle dużym zaangażowaniem w profilaktykę wad postawy! Podczas części artystycznej dzieci w bardzo ciekawy sposób przedstawiły założenia prawidłowego wyboru i użytkowania tornistrów – przypomnienie tych zasad w dalszej części spotkania było tylko formalnością.

Najciężej mieli drugoklasiści. Aż 33 uczniów spośród 40 badanych posiadało tornister o wadze przekraczającej zalecaną przez GIS normę 10% masy ciała ucznia. Na uwagę zasługuje fakt, że na wagę ciężkiego plecaka składały się głównie podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz zeszyty potrzebne na zajęciach w dniu pomiaru. Jak się później okazało, badanie przypadło w dniu, w którym uczniowie mają dużo lekcji. Waga rzeczy dodatkowych średnio wyniosła 0,39 kg.

Podobnie było u trzecioklasistów. Dwójka dzieci – na 57 badanych – miała tornistry ważące ponad 5 kg, a waga plecaków dwudziestu uczniów przekroczyła 4 kg. Rekordzistą w tej grupie okazał się uczeń, który na swoich plecach dźwigał 6,48 kg, z czego 2 kg stanowiły rzeczy zbędne. Podobnie jak w przypadku uczniów klas drugich, ciężar tornistrów wynikał z obciążenia podręcznikami i zeszytami niezbędnymi do nauki w dniu badania.

Najlepiej wypadły pierwszaki. Spośród dwunastu uczniów biorących udział w pomiarach tylko jeden posiadał w plecaku zbędą zawartość o wadze zaledwie 0,12 kg. Najcięższy tornister ważył 3,34 kg, co stanowiło 12% wagi dziecka.

Na pochwałę zasługuje fakt, że wśród zbędnej zawartości tornistrów zabawki lub przeterminowane produkty spożywcze pojawiały się sporadycznie. Większość rzeczy niepotrzebnych stanowiły niewypakowane zeszyty lub instrumenty muzyczne (flety) do zajęć z dnia poprzedniego. Duża wiedza dzieci na temat prawidłowego pakowania i użytkowania tornistrów w obu szkołach niewątpliwie jest efektem ogromnego zaangażowania placówek w promocję zdrowia oraz profilaktykę wad postawy – nie sposób zliczyć działań podejmowanych w tym kierunku oraz dyplomów za uczestnictwo w różnego rodzaju programach profilaktycznych.

Cieszymy się, że rozszerzenie V edycji kampanii Lekki Tornister o wydanie materiałów edukacyjnych przyniosło zamierzony efekt – uczniowie wiedzą, co powinni pakować do swoich tornistrów! Rodziców zachęcamy, by podczas wyborów plecaków dla swoich pociech korzystali z naszych wskazówek oraz codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech. Aby zmniejszyć wagę przedmiotów znajdujących się w plecaku, zalecamy zakup zeszytów w miękkiej okładce i rezygnację z ciężkich 60-kartkowych zeszytów w twardej oprawie.

Już niebawem odwiedzimy uczniów z Czerwonej Wody i Jemielnicy. Nie możemy się doczekać!