Kolejne szkoły pod egidą Lekkiego Tornistra

Kolejne szkoły pod egidą Lekkiego Tornistra

Jaka jest recepta na zdrowy kręgosłup? Wiedzę na ten temat zyskali uczniowie trzech szkół z województwa opolskiego. W ostatnim tygodniu kwietnia odwiedziliśmy Publiczną Szkołę Podstawową w Pokoju, Zespół Szkół w Czarnowąsach i Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Wszędzie zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, wszędzie natrafiliśmy też, niestety, na nie tak lekkie tornistry…

28 kwietnia

Naszą przedmajówkową wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Szkole Podstawowej w Pokoju, gdzie po prelekcji dotyczącej profilaktyki wad postawy zważyliśmy 50 plecaków. Najbardziej zaniepokoiły nas tornistry uczniów z trzeciej klasy - aż połowa z nich ważyła ponad cztery kilogramy. Ponadto jeden z chłopców nosił na plecach ciężar 5,68 kg (w tym 4,38 kg stanowiły przedmioty dodatkowe!). Naszą uwagę zwróciła także waga pustego tornistra ucznia klasy drugiej (1,86 kg).

29 kwietnia

Dzień później przeprowadziliśmy prelekcję, quizy i zabawy edukacyjne w Zespole Szkół w Czarnowąsach, gdzie powitano nas nietuzinkowym, chwytającym za serce i – co najważniejsze – ściśle wpisującym się w naszą akcję przedstawieniem. Dziękujemy!

Jeśli chodzi o przeprowadzone pomiary, tutaj również największy niepokój wzbudziły u nas tornistry uczniów z trzecich klas. Jedna dziewczynka obciążyła swój kręgosłup plecakiem o wadze 6,08 kg (w tym 3,68 kg rzeczy zbędnych)!!! Kolejnym alarmującym przypadkiem był chłopiec o masie ciała 29 kg. Jego tornister ważył 4,64 kg, z czego 2,62 kg stanowiły przedmioty dodatkowe.

30 kwietnia

Na koniec odwiedziliśmy Publiczną SP nr 1 im Janusza Korczaka w Zdzieszowicach. Z bólem musimy przyznać, że już dawno nie ważyliśmy tak przeciążonych plecaków! W naszej akcji uczestniczyło 116 dzieci z sześciu klas I-III.

W III klasach znaczna część dzieci -  25 na 38 uczniów - posiadała tornistry ważące ponad 4,0 kg (w tym aż 12 badanych miało plecak o ciężarze powyżej 5 kg)!!! Niewiele lepiej było wśród niższych roczników. Tym bardziej apelujemy więc do rodziców – codziennie kontrolujcie zawartość plecaków swoich dzieci!

4. edycja projektu „Lekki Tornister” w województwie opolskim dobiegła końca. Podczas wizyt w pięciu szkołach zważyliśmy plecaki o łącznym ciężarze 1419,66 kg. To tyle, ile waży młot hydrauliczny, mała koparka  lub samochód osobowy!

Teraz pora na Dolny Śląsk. Zaczynamy 13 maja od Ruszowa. Do zobaczenia!

Galeria