Warszawskie Dni Doświadczania Świata

Wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy, przybory terapeutyczne do stymulacji różnych zmysłów – takie niespodzianki czekają na odwiedzających Pałac Kultury i Nauki podczas pierwszej edycji Dni Doświadczania Świata. We wzorcowym pokoju terapeutycznym w dniach 15-18 listopada br. każdy będzie mógł się przekonać, w jaki sposób niepełnosprawne dzieci uczą się otaczającego nas świata. Gościem specjalnym spotkania inaugurującego wydarzenie będzie aktorka Dominika Ostałowska, ambasadorka Fundacji Rosa.

Organizatorem Dni Doświadczania Świata jest Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości, prowadząca od początku 2011 roku ogólnopolski projekt urządzania pokojów terapeutycznych dla najmłodszych. Program skierowany jest do placówek opiekujących się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnymi. Ponieważ koszt sprzętu potrzebnego do rehabilitacji często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych, dlatego też Fundacja Rosa wspiera je w remoncie sal i zakupie niezbędnego wyposażenia. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowała 21 pokojów w całym kraju. Dni Doświadczania Świata są inauguracją kolejnej odsłony akcji, podczas której do końca listopada zostanie oddanych do użytku kolejnych 11 pokojów terapeutycznych w Polsce. Są to zarówno pokoje do integracji sensorycznej, jak i Sale Doświadczania Świata, wyposażone w specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki nim niepełnosprawne intelektualnie czy ruchowo dzieci oraz dorośli mogą korzystać w pełni z niezbędnych zajęć rehabilitacyjnych.

W Salach Doświadczania Świata stosowana jest terapia określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać, być w półśnie. Jest to więc terapia pobudzająca ciekawość, rozwijająca integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ruch, dźwięk, barwy, stymulację wzroku, słuchu i dotyku. Terapia metodą Snoezelen opracowana została w Holandii w latach 70. XX wieku, a do Polski trafiła w roku 1993. W Salach Doświadczania Świata stosowane są m.in. kurtyny-wodospady światłowodów, tunele i kabiny z luster, ścieżki sensoryczne do różnicowania faktury materiału, tory świetlno-dźwiękowe, materace rehabilitacyjne czy podwieszane huśtawki. Dzięki pracy w takich kolorowych pomieszczeniach u małych pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Teraz taki przykładowy pokój terapeutyczny będą mogli odwiedzić za darmo wszyscy chętni podczas Dni Doświadczania Świata – od 15 do 18 listopada 2012 roku. Stanie on w holu na parterze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Będzie to doskonała okazja do próby spojrzenia na świat oczami niepełnosprawnych dzieci, zrozumienia, jak odbierają one poszczególne bodźce i jakie efekty terapeutyczne można uzyskać przy wykorzystaniu poszczególnych sprzętów.

– Organizując Dni Doświadczania Świata, chcemy pokazać ludziom, że tak naprawdę dzieci z deficytami rozwojowymi uczą się świata w podobny sposób jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszyscy poznajemy otoczenie różnymi zmysłami, reagując na światło, dźwięk, dotykmówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.Przez cały czas funkcjonowania wzorcowego pokoju na miejscu obecny będzie terapeuta, który opowie o zastosowaniu poszczególnych sprzętów i zaprezentuje ich działanie. Zachęcamy więc wszystkich do odwiedzenia naszego stoiska i poznawania świata w niezwykły sposób.

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata i zwiedzanie wzorcowego pokoju terapeutycznego od czwartku 15 listopada do niedzieli 18 listopada br. Wzorcowy pokój do terapii Snoezelen czynny będzie w godz. 10.00-18.00 w holu Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1 w Warszawie). Wstęp wolny.

Wirtualna wycieczka po Sali Doświadczania Świata: http://vitour.pl/rosa/zps_legnica/zps.html

 


Więcej o Fundacji Rosa

Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w dwóch obszarach działań: edukacji oraz terapii. We wrześniu 2011 roku Fundacja Rosa dołączyła do grona organizacji zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

W imię zasady, że tylko aktywne działanie prospołeczne może zmieniać świat na lepsze, od początku istnienia organizacja prowadzi akcję „Twoja Szkoła”, której celem jest wspieranie konkretnych placówek edukacyjnych. Każda z nich otrzymuje unikalny identyfikator, dlatego sumy pochodzące z akcji 1% dla OPP  trafiają do wybranych szkół.

Kolejnym przedsięwzięciem, którego realizacja rozpoczęła się w 2010 roku, jest program „Pokój Uśmiechu”. Dzięki niemu w lecznicach powstają przyjazne miejsca – poczekalnie i pomieszczenia do zabawy – w których najmłodsi pacjenci wraz z rodzicami mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobach i trudach leczenia. Do chwili obecnej zrealizowanych zostało 15 takich pomieszczeń. Uzupełnieniem pokoi uśmiechu jest najnowszy projekt „Kartka ze szpitala”, prowadzony na szpitalnych oddziałach dziecięcych.  Dzieci dzięki udziałowi w warsztatach plastycznych, podczas których wykonują kartki do najbliższych i przyjaciół, dzielą się swoimi emocjami, zapominają o rozłące i wyzwalają się ze stresu towarzyszącego pobytowi w szpitalu. Do tej pory do akcji włączyło się 9 placówek w całym kraju, które otrzymały bezpłatnie pakiet materiałów do realizacji warsztatów.

Ważnym aspektem działalności Fundacji Rosa jest wspieranie placówek specjalistycznych w zakresie wyposażania pomieszczeń terapeutycznych do rehabilitacji dzieci  z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnych w ramach programu Doświadczanie Świata. Są to sale do stymulacji sensorycznej oraz sale doświadczania świata, funkcjonujące w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych w całym kraju. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa 21 z nich wzbogaciło się o pomieszczenia terapeutyczne, kolejnych 11 sal jest na ukończeniu.  To dzięki dotacjom, darowiznom oraz w szczególności 1% podatku Fundacja Rosa przywraca dzieciom uśmiech!

 

 

Galeria