Rusza finał III edycji projektu „Lekki Tornister”

Na początek lżejsze plecaki będzie miało 409 uczniów z trzech szkół podstawowych na Dolnym Śląsku. Już od października podręczniki i przybory zostawią w specjalnych szafkach. Celem projektu „Lekki Tornister” jest profilaktyka wad postawy wśród najmłodszych.

Waga tornistra nie powinna przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że średnio ponad 50% uczniów klas 0-III ma za ciężkie tornistry, a w przypadku uczniów klas I to nawet 67%. Nawet jeśli w plecaku pozostaną tylko rzeczy niezbędne do nauki, to co trzecie dziecko nadal będzie nosić zbyt duży ciężar.

Nasza kampania ma charakter profilaktyczny. Przeciążone tornistry i plecaki powodują powstawanie wad postawy u najmłodszych uczniów – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik Fundacji Rosa. – Umieszczenie w szkole szafek powoduje, że dzieci w codziennej drodze do szkoły idą lekkim, zdrowym krokiem.

7 października nowe szafki otrzymają uczniowie szkoły podstawowej w Wilkowie-Osiedlu (gmina Złotoryja), 9 października w Sułowie (gmina Milicz), a 13 października w Bystrzycy (gmina Oława). Łącznie lżejsze plecaki będzie miało 409 uczniów z klas 0-III.

Pracownicy Fundacji Rosa zważą tornistry przed przekazaniem szafek uczniom oraz po umieszczeniu w nich wszystkiego, co dzieci mogą zostawić w szkole. – Różnice są znaczne, co jeszcze dobitniej uświadamia problem zbyt ciężkich plecaków – dodaje Galewska.

Zgodnie z prawem, szkoły podstawowe w Polsce mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak nie zawsze są w stanie się z tego wywiązać. Przeszkodą, szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, są ograniczenia budżetowe. Tymczasem właśnie tam dzieci pokonują największe odległości i noszą zbyt duże ciężary częściej niż ich rówieśnicy w miastach.

Do tej pory Fundacja Rosa w całej Polsce sfinansowała szafki w 44 szkołach. Dzięki temu 2700 dzieci codziennie nosi lżejsze plecaki.

Więcej o kampanii „Lekki Tornister”: www.fundacjarosa.pl/programy/lekki-tornister/

Kontakt dla mediów:
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl