Kampania „Rak. To się leczy!” rozpoczęła się 4 lutego, w Światowy dzień Walki z Rakiem. Pierwszy jej etap miał charakter edukacyjny -– walkę ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. W kilkunastu audycjach telewizyjnych specjaliści zaangażowani w kampanię opowiadali o sposobach wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metodach leczenia, obalali mity i przesądy związane z nowotworami, rozmawiali o finansowych możliwościach zabezpieczenia się w razie choroby i kosztownego leczenia, podnosili problematykę diety osób chorych na raka. Pokazywali również historie z happy endem przekonujące, że rak w porę wykryty jest uleczalny.
Sympatię i uwagę widzów przykuły spoty telewizyjne, w których głosu użyczyli Jerzy Stuhr, Cezary Pazura, Stanisław Mikulski i Jarosław Boberek. Parafrazując filmowe cytaty granych przez siebie bohaterów w lekki, humorystyczny sposób zachęcali Polaków do badań.
W ramach kampanii powstało specjalne wydawnictwo płytowe „Krople Rosy. Muzyka Nadziei”, z którego dochód zostanie przeznaczony na walkę z rakiem. Na płycie, która weszła na rynek 26 lutego, zagościli tacy artyści jak Leszek Możdżer, IRA, Natalia Kukulska, Hey, Stanisław Soyka czy Kasia Kowalska i inni.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. W trakcie kampanii dołączyli: Polska Unia Onkologów i Polskie Towarzystwo Onkologów Klinicznych. Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych i metodach leczenia.
W kampanię zaangażowało się również wielu specjalistów oraz firm, które we własnym zakresie prowadziły dotąd batalię o podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat raka i korzystania z dostępnych na rynku badań diagnostycznych oraz metod leczenia, a także finansowania kosztów terapii i rehabilitacji. Są wśród nich: ING Życie, Nutricia, Lilly, Roche, Celgene, Astra Zeneca i Glaxo Smith Kline.
Plebiscyt „Złote Krople Rosy”
14 lutego rozpoczął się Plebiscyt „Złote Krople Rosy”, którego celem było wyłonienie przez internautów i uhonorowanie wszystkich tych, którzy aktywnie działają na rzecz walki z nowotworami.
W pierwszym etapie plebiscytu, który trwał od 14 lutego do 9 marca każdy, poprzez stronę www.raktosieleczy.pl, każdy mógł zgłosić swojego kandydata do nagrody w trzech kategoriach: „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce", "Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" oraz "Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012
w Polsce".
Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła plebiscytu wyłoniła po trzech z największą liczbą głosów. I tak od 12 do 16 marca trwało głosowanie na jednego z 3 kandydatów w kategorii „Człowiek” i „Oddział”. Zwycięzców poznaliśmy podczas Gali „Rak. To się leczy!”.
Oto nominowani w kategorii: „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce":
Małgorzata i Tomasz Osuchowie
Założyciele Fundacji Spełnionych Marzeń, organizacji, która opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi. Fundacja skupia się przede wszystkim na łagodzeniu psychicznych skutków leczenia onkologicznego u dzieci oraz ich rodzin. Dzięki niej coraz więcej osób ma świadomość, że otoczenie opieką dzieci i ich najbliższych to źródło wielkiej siły w walce z rakiem, od momentu jego zdiagnozowania przez cały okres leczenia. Pan Tomasz i pani Małgorzata wierzą, że radość leczy, a pozytywna dawka energii przywraca lepsze jutro, dlatego spełniają nietypowe marzenia swoich podopiecznych, prowadzą Dom Spełnionych Marzeń, a co 2 lata – organizują międzynarodową Onko-Olimpiadę.
Krystyna Wechmann
Założycielka i prezeska pierwszego w Polsce klubu Amazonek, który liczy już przeszło 20 lat – Federacji Stowarzyszeń Amazonki, największej organizacji kobiecej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jest także wiceprezeską Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. To m.in. pani Krystynie zawdzięczamy przełamanie tabu raka piersi, o którym mówi głośno i z wielką siłą, porywając za sobą rzeszę kobiet. Od ponad 2 dekad uczy je rozmawiać o nowotworze i oswajać się z rakiem oraz amputacją piersi. Swoim życiem udowadnia, że z chorobą można wygrać, ale i że w „życiu po raku” da się odnaleźć nowy sens.
Elżbieta Wojdyła
Jak wszyscy nominowani – dokonała nie lada wyczynu: pokonała raka i zaczęła służyć pomocą innym. Od lat działa na rzecz kobiet z rakiem piersi, organizując bezpłatne badania oraz akcje, imprezy i happeningi nagłaśniające problemy nowotworowe. Jest przewodniczącą stowarzyszenia „Zawsze Kobieta” oraz wspaniałym przykładem na to, że raka się leczy, a po nim można zacząć żyć na nowo. W 2007 roku założyła Centrum Odnowy Biologicznej „Wellness”. Panie po operacji piersi, dla których rehabilitacja jest konieczna, mogą w nim korzystać z zajęć bezpłatnie.
W kategorii „Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" najwięcej nominacji zdobyły oddziały:
Oddział Onkologii Klinicznej, Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu
Ona – dr Iwona Drab Mazur – zostawiła pracę w najlepszej polskiej klinice onkologicznej w Gliwicach i przyjęła propozycję pracy w tarnobrzeskim szpitalu. On – dr Wojciech Wiśniewski – wrócił do lecznicy po 15 latach nieobecności. Połączył ich wspólny cel – stworzenie centrum onkologicznego, w którym zostanie położony nacisk na leczenia oszczędzające u pacjentek z rakiem piersi, ograniczające konieczność wykonywania radykalnych amputacji piersi. Wspierani przez młodszych lekarzy i wykwalifikowane pielęgniarki stworzyli miejsce, gdzie przeprowadzane jest również leczenie systemowe innych typów raka, w tym chemioterapia
i terapia ukierunkowana na cele molekularne i hormonoterapia. Centrum jest najnowocześniejszym i jedynym ośrodkiem w promieniu 100 km od Tarnobrzega oferującym pacjentom możliwość uzyskania pomocy w leczeniu chorób onkologicznych.
Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
Ośrodek, który ma na swoim koncie szereg dokonań pionierskich w skali kraju, m.in. laserowe udrażnianie przełyku, pierwszą w Polsce chemioterapię perfuzyjną w hipertermii u chorych z zaawansowanym miejscowo czerniakiem kończyn czy nowatorską w skali kraju metodę dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w leczeniu rozsiewu śródotrzewnowego raka żołądka i jelita grubego. Głównym kierunkiem zainteresowania kliniki jest leczenie chirurgiczne nowotworów przewodu pokarmowego, raka piersi, czerniaka i mięsaków tkanek miękkich. W zakresie nowotworów przewodu pokarmowego ośrodek posiada wieloletnie doświadczenie w chirurgicznym i skojarzonym leczeniu raka przełyku.
Zakład Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie
Prekursorzy kompleksowej rehabilitacji onkologicznej w kraju i unikalna placówka tego typu w Europie i na świecie. Prowadzi szeroką działalność kliniczną i naukową. Do wielkich zasług ośrodka należy m.in. wprowadzenie i realizacja modelu rehabilitacji jako integralnej części leczenia raka piersi, wdrożenie zasad profilaktyki przeciwobrzękowej po usunięciu węzłów chłonnych, kompleksowa terapia obrzęku limfatycznego kończyn górnych i dolnych czy opracowanie programu usprawniania chorych leczonych z powodu guzów kości
i tkanek miękkich oraz wiele innych nowatorskich w skali kraju typów terapii i rehabilitacji. Zakład dysponuje zaawansowanymi urządzeniami diagnostyczno-terapeutyczne, które przynoszą ulgę pacjentom i pomagają powrócić im do codziennego funkcjonowania po chorobie.
Nagrodę w kategorii: „Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" przyznała Kapituła ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. n.med. Jacka Jassema. Wśród finałowych nominacji znalazły się:
Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2012”, zorganizowane przez "Fundację Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy trenerów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
"Policzmy się z rakiem" - projekt, organizowany przez Fundacje Społeczną Ludzie dla Ludzi. Każda osoba, która jest w trakcie walki z chorobą albo już z nią wygrała, może wejść na stronę internetową policzmysie.pl, i o tym napisać. Poprzez "policzenie" osób, które wygrały z rakiem, organizatorzy chcą pokazać, że nowotwór to nie wyrok.
"Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię!" to zwycięski projekt V edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka". W ramach edukacji społeczeństwa na temat profilaktyki raka jelita grubego, na podstawie konceptu uczennic z Jeleniej Góry, zrealizowany został spot, utrzymany w konwencji filmu gangsterskiego. Organizatorem programu „Mam Haka Na Raka“ jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym - firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline.
Zwycięzcom w każdej kategorii wręczone zostały statuetki „Złote Krople Rosy”, których fundatorem jest Mennica Wrocławska.
„Rak. To się leczy!” – i co dalej?
Kampania, którą obserwowaliśmy w ostatnim czasie, to początek wielu działań o charakterze nie tylko edukacyjnym, ale również doraźne wsparcie osób chorych na raka. Podczas Gali Prezes Fundacji Rosa Bohdan Pecuszok zapowiedział szereg działań podejmowanych pod hasłem „Rak. To się leczy!”, m.in.:
akcja „Białe fortepiany w polskich szpitalach” – koncert Stanisława Soyki dla pacjentów Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który odbędzie się 22 marca;
kobieca odsłona kampanii „Rak. To się leczy!”, czyli filmowe kreacje kobiece zachęcają do badań profilaktycznych – czerwiec 2013;
koncert Katie Melua pod hasłem „Life, Help and Hope”, który odbędzie się 16 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie; całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na specjalny fundusz osób chorych na raka;
akcja dożywiania pacjentów 5 wiodących ośrodków onkologicznych przez pół roku – jesień 2013;
„Rak. To się leczy!” - KONTAKT DLA MEDIÓW:
Alicja Zakrzewska, Fama PR
e-mail: alicja@famapr.pl
kom. 605 73 46 38,
Anna Nowocień-Rega, Fundacja Rosa
kom. 607 233 699