Przedświąteczna odsłona akcji Czas na zbiórkę? Naturalnie!

Czas przedświąteczny spędzamy nie tylko na zakupach, ale również na sprzątaniu. Warto więc pomyśleć, czy nie musimy pozbyć się starego żelazka, zużytego telewizora, czy lodówki. Organizatorzy kolejnej już odsłony akcji „Czas na zbiórkę? Naturalnie!” Fundacja Rosa i AG eko zapraszają w sobotę, 17 grudnia na parkingu, naprzeciwko wejścia do Parku Handlowego Bielany gdzie w godzinach od 9.00 do 18.00 odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Każdy kto weźmie udział w akcji otrzyma w zamian ekologiczną torbę na zakupy! Zyski ze zbiórki Fundacja Rosa przeznaczy na pomoc dzieciom.

Pierwsza, pilotażowa zbiórka, która odbyła się 5 listopada zakończona została sukcesem - zebrano ok. 5 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Popularność akcji sprawiła, że organizatorzy zbiórki zdecydowali się po raz kolejny dać mieszkańcom Wrocławia i okolic możliwość pozbycia się elektroodpadów zgodnie z obowiązującym prawem.

- Pomimo tego, iż Polacy coraz częściej zwracają uwagę na zagadnienia związane z ochroną środowiska to świadomość ekologiczna jest wciąż niewystarczająca. Dlatego musimy edukować wszystkich zarówno dorosłych jak i dzieci – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Po efektach pierwszej zbiórki wiemy, że warto – dodaje.

Okres przedświąteczny to idealny czas na porządki przy których warto pamiętać, że ZSEE to źródło cennych surowców i materiałów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prawo zabrania wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) – nazywanego elektroodpadami – do koszy na śmieci i zwykłych kontenerów. Regulują to przepisy zawarte w „Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” z 29 lipca 2005 r. Producenci oraz importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zobowiązani zostali w niej do organizowania, finansowania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Dodatkowo demontaż ZSEE może odbywać się jedynie w dedykowanych zakładach przetwarzania. Wielu konsumentów nie jest świadomych tego, że sprzedawcy detaliczni i hurtowi mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć ZSEE (obowiązuje tu zasada 1:1 – przy zakupie nowego produktu możesz oddać jedno zużyte urządzenie), zaś gminy zobowiązane są do zapewnienia możliwości nieodpłatnego przekazania zużytego sprzętu. Kara za nielegalne pozbywanie się ZSEE wynosić może nawet 5 tys. złotych.

Akcja „Czas na zbiórkę? Naturalnie”, 17 grudnia br. (sobota), 9.00-18.00, parking PARKU HANDLOWEGO BIELANY (naprzeciwko wejścia do Parku). Za każdy, nawet najdrobniejszy, wysłużony sprzęt będzie można otrzymać ekologiczną torbę na zakupy! Podczas akcji przyjmowane będą m.in.: lodówki, pralki, telewizory, suszarki, tostery, opiekacze, baterie, świetlówki, komputery, monitory, telefony, drukarki, wagi itp. 

 

Galeria