Profesjonalna terapia dla dzieci – w Bolesławcu otworzą salę do integracji sensorycznej

Już 28 maja o godz. 12.00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu przy ul. Zwycięstwa 9 otwarta zostanie sala do integracji sensorycznej. Wśród sprzętu terapeutycznego zakupionego przez Fundację Rosa najmłodsi pacjenci znajdą m.in. rolki z pedałami, miękkie klocki, huśtawki, maty antyuderzeniowe, piłki sensoryczne oraz zjeżdżalnię rolkową.

Pacjenci, u których stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej, cierpią na dysfunkcje w rozwoju poznawczym i motorycznym. Wszystko dlatego, że bodźce z zewnątrz nie są odpowiednio odbierane przez receptory wszystkich zmysłów. Brak poprawnej integracji bodźców zmysłowych przez układ nerwowy może powodować brak koncentracji, impulsywność, nadpobudliwość psychoruchową lub niską samoocenę. W praktyce przekłada się to na: problemy w czytaniu i pisaniu, zaburzenia poczucia równowagi oraz brak koordynacji ruchowej. Nowy sprzęt terapeutyczny, który dzięki Fundacji Rosa znajdzie się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu, pomoże głównie w terapii z zakresu integracji sensorycznej. Jednak skorzystają z niego również pozostali pacjenci.

Nasza Poradnia jest placówką ogólnodostępną. Pod naszą opieką znajdują się dzieci w różnym wieku. W ramach wczesnego wspomagania obejmujemy terapią nawet  kilkumiesięczne dzieci. Pomagamy maluchom uczęszczającym do przedszkoli i szkół podstawowych, a także młodzieży mówi Teresa Rudzińska, wicedyrektor PCEiKK ds. psychologiczno-pedagogicznych. Wśród pacjentów znajdują się m.in. osoby niepełnosprawne oraz z dysfunkcjami rozwojowymi. To właśnie im posłuży nowa sala terapeutyczna i przekazane przez Fundację wyposażenie do integracji sensorycznej – dodaje.

Nowa sala terapeutyczna została wyposażona m.in. w centrum ruchowe, huśtawki, maty antyuderzeniowe, piłki żelowe i sensoryczne, zjeżdżalnię rolkową, miękkie klocki oraz deskę rotacyjną.

W ramach prowadzonych przez Fundację programów finansujemy powstawanie różnego rodzaju pomieszczeń terapeutycznych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt.Sala w Bolesławcu jest już naszym 20 pomieszczeniem terapeutycznym mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.Dzięki niemu młodzi pacjenci mogą swobodnie korzystać z terapii stosowanych przez profesjonalne placówki na całym świecie. Skuteczność tych metod przekonuje nas do dalszego działania – dodaje.