Powstają kolejne Pokoje uśmiechu

„Pokój uśmiechu” to projekt realizowany przez wrocławską Fundację ROSA. Kolorowe, przyjazne dzieciom i rodzicom, wyposażone w sprzęt i zabawki poczekalnie wyposażone przez Fundację działają już na oddziale pediatrycznym oraz oddziale intensywnej terapii noworodków i dzieci Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. ROSA przygotowała też projekt atrakcyjnej aranżacji wnętrz dla, przenoszonego do nowego obiektu przy ulicy Koszarowej, Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka. Projekt uzyskał już pozytywną opinie pracowników placówki. Realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

Pomieszczenia zabaw dla dzieci istnieją już w wielu placówkach służby zdrowia, są one jednak mocno niedofinansowane i pozostawiają wiele do życzenia. Fundacja ROSA organizuje Pokoje uśmiechu od podstaw: remontuje pomieszczenia, maluje ściany na kolory przyjazne najmłodszym pacjentom i stymulujące ich rozwój, zapewnia komfort maluchom i ich rodzicom w postaci wygodnych kanap, taboretów i miękkich siedzisk, wyposaża pokoje w zabawki, gry i sprzęt odtwarzający. Program „Pokój uśmiechu” to jedno z dwóch głównych przedsięwzięć realizowanych przez Fundację ROSA.

- Pobyt w szpitalu i związane z nim ograniczenie kontaktu z najbliższymi to dla dzieci trudne doświadczenie
- mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji ROSA. - Stres powiększają niestety warunki panujące w placówkach zdrowotnych: szare ściany, niewygodne meble, mroczne korytarze. Nasze Pokoje Uśmiechu są przeciwwagą dla szarego standardu - to jasne, kolorowe i radosne miejsca w szpitalach. Ich zadaniem jest poprawa nastroju najmłodszych pacjentów. To bardzo ważne, bowiem dobry stan psychiczny jest równie istotny w procesie leczenia jak nowoczesne leki oraz innowacyjny sprzęt medyczny. Chcemy, aby Pokoje Uśmiechu pomagały dzieciom wyzdrowieć i jak najszybciej wrócić do domu.

Realizację programu „Pokój uśmiechu” Fundacja rozpoczęła w 2010 roku. Do tej pory powstały trzy Pokoje uśmiechu: przyjazna izba przyjęć w Zamiejscowym Oddziale Pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (maj 2010 r.), pokój dla rodziców na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci w tej samej placówce (październik br.) oraz pokój terapeutyczny na oddziale psychiatrii dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Dziecięcych im. Korczaka we Wrocławiu (grudzień). Dla tej samej placówki Fundacja ROSA wykonała projekt nowoczesnego ozdobienia ścian, które będą pomalowane farbami o przyjaznych dla oka kolorach i w nowoczesne wzory. Projekt opracowali za darmo przyjaciele fundacji – projektanci z Biura Krynica Design. Będzie on zrealizowany w przyszłym roku w nowej siedzibie Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Otwarcie planowane jest na jesień 2011 r.

Fundacja ROSA

Została założona w 2004 roku przez grupę osób wrażliwych społecznie, które odczuwały potrzebę zaangażowania w działania uzupełniające pomoc państwa osobom potrzebującym. Fundacja od początku istnienia posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie ze statutem priorytetami Fundacji ROSA są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu chorych dzieci w niedofinansowanych polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła” oraz „Pokój uśmiechu”.

Sposób działania Fundacji ROSA zapewnia wysoką jakość wykorzystania pozyskanych funduszy. Współpracując z dyrektorami szkół i nauczycielami oraz lekarzami z dziecięcych oddziałów szpitalnych, a także dzięki profesjonalnym partnerom merytorycznym, którzy pomagają diagnozować problemy oraz obszary wymagające wsparcia, fundacja precyzyjnie trafia z pomocą wszędzie tam, gdzie takie wsparcie jest potrzebne.

Program „Twoja szkoła” rozwijany jest z powodzeniem od początku istnienia fundacji. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz donacjom, organizacja wsparła do tej pory ponad 1700 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczono m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych. Fundacja sfinansowała również kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli oraz stypendia sportowe dla młodzieży. Już wkrótce program „Twoja szkoła” zostanie poszerzony o nowy projekt stypendialny, którego beneficjentami będą uzdolnieni uczniowie.

- Otaczamy szczególną troską najmłodsze pokolenie naszych obywateli, ponieważ to oni będą decydować o losach Polski za dwie, trzy dekady – podkreśla Bohdan Pecuszok. - Nasze starania mają na celu wyrównywanie szans uczniów w dostępie do wiedzy i najnowszej technologii. Wspieranie najmłodszych jest inwestycją we wspólną przyszłość.

1 grudnia w Nieszawie (województwo kujawsko-pomorskie) nastąpiła inauguracja kolejnego projektu „Lekki tornister”. Fundacji ROSA sfinansuje szafki dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nieszawie. W szafkach uczniowie z najmłodszych klas będą mogli pozostawiać część podręczników i sprzętu szkolnego, aby ich tornistry i plecaki uległy odchudzeniu. Na problem ten zwrócili uwagę rodzice dzieci. Na ciężar szkolnych plecaków zwracają również uwagę specjaliści, którzy już od wielu lat alarmują w tej kwestii.1 grudnia odbyło się spotkanie rodziców, dyrekcji szkoły i burmistrza Nieszawy z przedstawicielem Fundacji ROSA. W grudniu fundacja zrealizuje jeszcze akcję Świąteczna Paczka dla Domów Dziecka. Prezenty bożonarodzeniowe otrzymają dzieci z placówek z województwa dolnośląskiego


Kontakt dla mediów:
Jerzy Piątek
jerzy.piatek@prtime.pl
PR time
Al. Wiśniowa 33
53-137 Wrocław
tel.: + 48 71 33 70 686
fax: + 48 71 33 70 685
https://www.prtime.pl