W polskich szkołach ruszają lekcje z Rakoobrony

Czy raka da się uniknąć? Co robić, by nie zachorować? Rusza kolejny etap programu Rakoobrona. W 230 szkołach w całej Polsce zostaną przeprowadzone lekcje, w czasie których ponad 54 tysiące uczniów dowie się, jak walczyć z czerniakiem skóry, rakiem szyjki macicy i rakiem płuca.  

Każda szkoła, która zgłosiła się do programu Rakoobrona, bezpłatnie otrzymała od Fundacji Rosa pakiet materiałów edukacyjnych do przeprowadzenia lekcji dotyczącej walki z rakiem. Dla uczniów przeznaczone są ulotki informacyjne, jak również specjalna gra edukacyjna na urządzenia mobilne.

W komplecie dydaktycznym znajduje się specjalny przewodnik dla nauczycieli oraz płyta CD z filmem przedstawiającym trzy prawdziwe historie pacjentów borykających się z wymienianymi w kampanii nowotworami. Jedną z bohaterek jest Kasia Markiewicz – wokalistka, znana m.in. z programu The Voice of Poland, która w tym roku zmarła na raka szyjki macicy.

Dlaczego edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej jest potrzebna? „Możemy się zarazić nawet w powietrzu” – to jeden z wniosków z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO-SPERO, organizatorów kampanii Rakoobrona. Tylko co dziesiąty uczeń zna przyczyny raka szyjki macicy, a jedynie 38% potrafi poprawnie wskazać objawy czerniaka skóry. Z kolei 4 na 10 uczniów nie potrafi prawidłowo wskazać przyczyny raka płuca.

Fundacja Rosa badała wiedzę o nowotworach m.in. w trakcie letniej odsłony Rakoobrony, promując profilaktykę przeciwnowotworową na plażach Trójmiasta, a także we Wrocławiu i w Warszawie. – Spotkaliśmy się m.in z przekonaniem, że czerniaka skóry może spowodować źle wykonany tatuaż – mówi Martyna Niewójt, szef programu Rakoobrona. – Prawie wszyscy ankietowani deklarowali, że wiedzą, jak objawia się ten typ nowotworu. Równocześnie ponad 40% nie potrafiło prawidłowo wskazać jego przyczyn. Dlatego przyszedł czas na kolejny etap programu – lekcje w szkołach, które nauczą młodzież, jak walczyć z rakiem.

Kampania Rakoobrona jest skierowana do osób w wieku 14-19 lat. Dotyczy profilaktyki trzech nowotworów, na które chorują głównie osoby dorosłe, jednak ich przyczynami mogą być nawyki i zachowania, kształtowane już w wieku młodzieńczym. Mowa o czerniaku skóry, raku szyjki macicy i raku płuca. – Liczymy, że jeśli młodzi ludzie poznają czynniki ryzyka, wiążące się z trzema rodzajami nowotworów, w przyszłości zachoruje na nie mniej ludzi – dodaje Martyna Niewójt.

W przypadku tych chorób profilaktyka ma bardzo duże znaczenie. Na przykład wykrycie czerniaka skóry we wczesnym stadium daje 90% szans na wyleczenie. Zachorowaniu na raka szyjki macicy można przeciwdziałać poprzez szczepienie przeciwko HPV oraz regularne badania cytologiczne. Z kolei profilaktyka raka płuca polega przede wszystkim na uświadamianiu uczniom, jak szkodliwe jest palenie papierosów – zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu aż 25-krotnie.

Zajęcia w ramach programu Rakoobrona są przeznaczone dla uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Do programu zgłosiło się już 230 szkół z całej Polski. Lekcje poprowadzi łącznie 1761 nauczycieli, a informacje na temat profilaktyki otrzymają ponad 54 tysiące uczniów. – Jeszcze do 21 listopada szkoły mogą się zgłaszać do programu. Im więcej świadomych uczniów, tym lepiej! – twierdzi Martyna Niewójt.

Więcej informacji o kampanii na stronie: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:

Anita Nowak
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl