Ostatni dzwonek przed lekcją Rakoobrony

To ostatnia szansa dla szkół, aby zgłosić się do I edycji projektu Rakoobrona. W ramach akcji przeprowadzone zostaną specjalne lekcje. Uczniowie dowiedzą się, jak walczyć z czerniakiem skóry, rakiem szyjki macicy i rakiem płuca. Edukacja jest potrzebna - jak wynika z badań - młodzież myśli, że rakiem można się zarazić na przykład przez źle zrobiony tatuaż.

Hasło kampanii brzmi – najlepszy czas na działanie jest teraz! Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona, organizowana przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO SPERO, jest skierowana do osób w wieku 14-19 lat. W jej ramach szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę raka szyjki macicy, czerniaka skóry i raka płuca. - Te rodzaje nowotworów wśród dorosłych występują bardzo często, ale ich przyczynami mogą być zachowania i nawyki, które kształtują się już w okresie młodzieńczym – mówi Martyna Niewójt, szef projektu Rakoobrona. – Ważne, aby młodzież dowiedziała się jak najwięcej na temat profilaktyki. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu w przyszłości mniej ludzi zachoruje na raka.

Do programu Rakoobrona zgłosiło się do tej pory prawie 200 szkół z całej Polski. Dzięki temu informacje na temat profilaktyki otrzyma ok. 50 tysięcy uczniów. - Lekcje Rakoobrony zaczynają się już w listopadzie, ale szkoły mogą się jeszcze zgłaszać do programu. Im więcej świadomych uczniów, tym lepiej! – przekonuje Niewójt. Szkoły biorące udział w programie otrzymają pakiet materiałów do przeprowadzenia jednej lekcji dotyczącej walki z rakiem.
W komplecie dydaktycznym znajdzie się specjalny przewodnik dla nauczycieli oraz płyta CD z filmem przedstawiającym trzy prawdziwe historie pacjentów borykających się z wymienianymi w kampanii nowotworami. Dla uczniów przeznaczone są ulotki informacyjne, jak również specjalna gra edukacyjna na urządzenia mobilne. – Materiały zostały przygotowane w atrakcyjnej, nowoczesnej formie – komentuje Niewójt. – Zależy nam na dotarciu do uczniów z konkretnymi informacjami.

Dlaczego kampania Rakoobrona jest potrzebna? Organizatorzy przeprowadzili badania, z których wynika, że np. w przypadku raka szyjki macicy jedynie 10,4% uczniów zna jego przyczynę. Dlatego w ramach kampanii młodzież uczy się o profilaktyce nowotworowej, a zwłaszcza czynnikach, które zwiększają ryzyko zachorowania. – Czerniak skóry, zdiagnozowany we wczesnym stadium, jest uleczalny nawet w 90% przypadków. Chcemy, aby młodzi ludzie wiedzieli, że raka się leczy – dodaje Niewójt.

Kampania skierowana jest do uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych.

Jak szkoła może zgłosić się do programu?
Więcej informacji:
www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl