Nowoczesna terapia w Przemyślu dzięki Fundacji Rosa

Już w piątek, 27 kwietnia o godzinie 10.00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka przy ul. Czarnieckiego 27 w Przemyślu odbędzie się uroczyste otwarcie sali doświadczania świata. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu Fundacji Rosa. Na uroczystość, oprócz prezesa Fundacji Rosa, zaproszony został prezydent Przemyśla oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji.

Sale doświadczania świata to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp. Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych. Terapia w salach doświadczania świata określana jest słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać. Terapia pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

- Od dawna staraliśmy się pozyskać środki na sfinansowanie tego typu pomieszczenia, które jest niezbędne do prowadzenia skutecznej terapii - mówi Zbigniew Berestecki, dyrektor przemyskiej placówki. – Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym podopiecznym jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju i terapii. Jesteśmy wdzięczni Fundacji za wsparcie naszej placówki – dodaje.

Ośrodek w Przemyślu to instytucja z ponad 60-letnią tradycją, zajmujący się kształceniem oraz rewalidacją dzieci i młodzieży niesłyszącej oraz słabo słyszącej oraz z wielorakimi sprzężeniami, m.in. autyzmem, upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. Stąd potrzeba tworzenia specjalnie wyposażonych sal terapeutycznych. Do szkół prowadzonych w ramach ośrodka uczęszcza 107 uczniów, kształcących się na wszystkich poziomach edukacyjnych (szkoła podstawowa – z klasą wstępną, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne: zasadnicza szkoła zawodowa, liceum profilowane, liceum uzupełniające, szkoła policealna).

W sfinansowanej przez Fundację Rosa sali znajdują się: kolumna wodna, łóżko wodne z matą grzewczą, kabina lustrzana z wyposażeniem, tapeta UV, wyspa światłowodowa, pufa relaksacyjna, zestaw kina domowego z głośnikami, wodospad światłowodów, fototapeta oraz pomoce dydaktyczne.

Jak dodaje dyrektor Berestecki, sala powstała również dzięki staraniom i zaangażowaniu pracowników ośrodka: Natalii Shelest (psycholog) oraz Iwony Olejarz (terapeuta).


- Jako organizacja pożytku publicznego staramy się dotrzeć z pomocą wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Sala terapeutyczna w przemyskiej placówce powstała w ramach jednego z naszych programów - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.Dzięki środkom pozyskiwanym w ramach akcji 1 procent dla opp oraz dotacjom finansujemy powstawanie nowoczesnych sal terapeutycznych. Efekty naszych prac widzimy na co dzień, a to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń - dodaje.

Sala w Przemyślu jest już 16 pomieszczeniem służącym terapii najmłodszych powstałym dzięki wsparciu Fundacji Rosa. Podobne pokoje działają już m.in. w Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu, Bolesławcu oraz Sosnowcu. Pracownicy Fundacji wciąż pracują nad kolejnymi salami.
 

Galeria