Nowe metody terapii w Klinice Budzik i Centrum Zdrowia Dziecka

Dwie nowe Sale Doświadczania Świata zaczną działać w Warszawie od 2 grudnia. Będą wspierać terapię i rehabilitację dzieci. Znajdą się w nich m.in. kolumny wodnei wodospady światłowodów. Otwarcie w Klinice Budzik zainauguruje Ewa Błaszczyk.

Sale Doświadczania Świata to pomieszczenia wyposażone w urządzenia i przedmioty, służące stymulacji wszystkich zmysłów. Bodźce są rozproszone, lecz harmonijnie skomponowane i w ten sposób wspierają terapię – na przykład rehabilitację ruchową czy zajęcia z logopedą.

Co znajduje się w Salach Doświadczania Świata? M.in. kolorowe niebo sterowane pilotem, kolumny wodne z bąbelkami, specjalne łóżko wodne z matą wibrującą, kula lustrzana z reflektorem czy wiązki światłowodów. Salę można zaaranżować tak, by liczba, intensywność i charakter bodźców były dostosowane do potrzeb osoby w niej przebywającej.

– Istotne jest to, że dzieci nie otrzymują tutaj zadań, lecz samodzielnie odkrywają dźwięki, kolory czy nawet zapachy. Przynosi to znakomite efekty – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa, która sfinansowała obie sale. Fundacja Rosa od ponad dwóch lat realizuje program „Doświadczanie Świata”, zaopatrując szkoły integracyjne oraz placówki oświatowe i opiekuńcze w bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa w Polsce działa już 36 Sal Doświadczania Świata, a dostęp do nowoczesnych metod rehabilitacji ma ponad 3200 dzieci z całego kraju.

Zależy nam, żeby jak najwięcej dzieci miało dostęp do specjalistycznych, zintegrowanych urządzeń do stymulacji zmysłów – dodaje Katarzyna Galewska. – Teraz pacjenci Kliniki Budzik i Centrum Zdrowia Dziecka będą mogli korzystać z tego magicznego pomieszczenia. Przetestują je już w dniu otwarcia.  

Wzorcowa Sala Doświadczania Świata znajduje się w Świetlicy Terapeutycznej w siedzibie Fundacji Rosa we Wrocławiu. Korzysta z niej ponad 60 dzieci.

 


 

Otwarcie Sal Doświadczania Świata 2 grudnia w Warszawie:
  Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka,
  al. Dzieci Polskich 20, godz. 11.00
  Klinika Budzik,
  al. Dzieci Polskich 20, godz. 13.00
 

Kontakt dla mediów:
Anita Nowak
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl