Niezwykła metoda terapii w krakowskiej AWF

Kolorowe niebo, lustrzany tunel czy wodospady światłowodów – 9 grudnia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie zostanie otwarta Sala Doświadczania Świata wspierająca rehabilitację i terapię. Wejdzie w skład pracowni dydaktyczno-badawczej. Będzie to pierwszy w Polsce ośrodek naukowy posiadający takie pomieszczenie.

Czym są Sale Doświadczania Świata? To pomieszczenia wyposażone w urządzenia i przedmioty, służące stymulacji wszystkich zmysłów dziecka. Bodźce są rozproszone, lecz harmonijnie skomponowane i w ten sposób wspierają terapię – na przykład rehabilitację ruchową czy zajęcia z logopedą. Salę można zaaranżować tak, by liczba, intensywność i charakter impulsów były dostosowane do potrzeb dziecka.

Co znajdzie się w sali w krakowskiej AWF? M.in. tor świetlno-dźwiękowy, kolorowe niebo sterowane pilotem, kolumny wodne z bąbelkami, specjalne łóżko wodne z matą wibrującą, wiązki światłowodów czy zapachowe lampy.

Sala będzie działać w ramach pracowni dydaktyczno-badawczej przy powstającej właśnie katedrze terapii zajęciowej Wydziału Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie. – Będziemy przyjmować dzieci ze współpracujących z nami szpitali, przedszkoli, w tym także specjalnych, a także ośrodków pomocy społecznej, jak również seniorów czy osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann z AWF Kraków, koordynator projektu, prowadząca zajęcia dydaktyczne z metody Snoezelen.

AWF w Krakowie to jedyny ośrodek naukowy w Polsce, który będzie posiadał tego rodzaju salę. Zostanie wykorzystana do zajęć dydaktycznych, w tym także ćwiczeń klinicznych. – Ta inicjatywa nie doszłaby do skutku bez Fundacji Rosa. Sala jest znakomicie dostosowana do naszych potrzeb – dodaje dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann.

Fundacja Rosa od ponad dwóch lat realizuje program „Doświadczanie świata”, zaopatrując szkoły integracyjne oraz placówki oświatowe i opiekuńcze w bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa w Polsce działa już 36 Sal Doświadczania Świata. Korzysta z nich ponad 3200 dzieci z całego kraju. – Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej dzieci miało dostęp do specjalistycznych, zintegrowanych urządzeń do stymulacji zmysłów.

Liczymy na to, że dzięki Sali Doświadczania Świata w krakowskiej AWF, jednym z najbardziej renomowanych ośrodków naukowych w kraju, zwiększy się w Polsce zainteresowanie terapią zajęciową w oparciu o metodę Snoezelen – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Wzorcowa Sala Doświadczania Świata znajduje się w Świetlicy Terapeutycznej w siedzibie Fundacji Rosa we Wrocławiu. Korzysta z niej ponad 60 dzieci.

Sala Doświadczania Świata w AWF Kraków zostanie otwarta 9 grudnia o godz. 14.00. Swoją obecność zapowiedzieli Rektor i Dziekan Wydziału.

Kontakt dla mediów:
Anita Nowak
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl