Nauczą, jak bronić się przed rakiem

„Rakiem można się zarazić przez źle zrobiony tatuaż”. Młodzież wie o nowotworach bardzo mało, dlatego należy postawić na edukację. Szkoły z Dolnego Śląska mogą się jeszcze zgłaszać do programu Rakoobrona, w ramach którego przeprowadzą lekcję dotyczącą walki z rakiem. Bezpłatnie otrzymają kompletny zestaw materiałów.

Hasło kampanii brzmi – najlepszy czas na działanie jest teraz! Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona, organizowana przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO-SPERO, jest skierowana do osób w wieku 14-19 lat. W jej ramach szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę raka szyjki macicy, czerniaka skóry i raka płuca. - Te rodzaje nowotworów wśród dorosłych występują najczęściej, ale ich przyczynami mogą być zachowania i nawyki, które kształtują się już w okresie młodzieńczym – mówi Martyna Niewójt, szef projektu Rakoobrona. – Ważne, aby młodzież dowiedziała się jak najwięcej na temat profilaktyki. Liczymy na to, że dzięki temu w przyszłości mniej ludzi zachoruje na raka.

Szkoły, które zgłoszą się do programu Rakoobrona, otrzymają pakiet materiałów do przeprowadzenia jednej lekcji dotyczącej walki z rakiem. W komplecie dydaktycznym znajdzie się specjalny przewodnik dla nauczycieli oraz płyta CD z filmem przedstawiającym trzy prawdziwe historie pacjentów onkologicznych chorych na trzy zwalczane w kampanii nowotwory. Dla uczniów przeznaczone są ulotki informacyjne, jak również specjalna gra edukacyjna na urządzenia mobilne. – Materiały zostały przygotowane w atrakcyjnej, nowoczesnej formie – mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. – Zależy nam na dotarciu do uczniów z konkretnymi informacjami. Do programu zgłosiło się już prawie 200 szkół z całej Polski. Informacje na temat profilaktyki otrzyma ok. 50 tysięcy uczniów.

Dlaczego kampania Rakoobrona jest potrzebna? Organizatorzy przeprowadzili badania, z których wynika, że np. w przypadku raka szyjki macicy jedynie 10,4% uczniów zna jego przyczynę. Dlatego w ramach kampanii młodzież poznaje wiedzę na temat profilaktyki nowotworowej, a zwłaszcza czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. – Czerniak skóry, zdiagnozowany we wczesnym stadium, jest uleczalny nawet w 90% przypadków. Chcemy, aby młodzi ludzie wiedzieli, że raka się leczy – dodaje Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO SPERO.

Kampania skierowana jest do uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych.

Jak szkoła może zgłosić się do programu?
Więcej informacji:
www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl