Najmłodsi doświadczą świata – pokoje do terapii Snoezelen na Podkarpaciu

Przedszkolaki z Jarosławia oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Rzeszowie już za kilka dni będą mogli korzystać z terapii polisensorycznej w Salach Doświadczania Świata. Pełne specjalistyczne wyposażenie do nowych pomieszczeń przekazała w darze Fundacja Rosa. Uroczyste otwarcie sal odbędzie się 28 i 29 listopada o godzinie 10.00.

Terapia polisensoryczna w Sali Doświadczania Świata polega na pobudzaniu zmysłów przy pomocy różnorodnych bodźców: kolorowego światła, zapachów, przedmiotów do dotykania o różnych kształtach, fakturze i temperaturze. Metoda terapeutyczna powstała w Holandii i jest określana niderlandzkim słowem Snoezelen. Zajęcia w Salach Doświadczania Świata z wykorzystaniem różnorodnych, zmieniających się bodźców pobudzają ciekawość, rozwijają integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki niej u korzystających z sali dzieci – zarówno pełnosprawnych, jak i z deficytami rozwojowymi - wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Fundacja Rosa przekazała obu ośrodkom na Podkarpaciu specjalistyczne wyposażenie do Sal Doświadczania Świata, m.in. projektor z tarczami obrotowymi, tor świetlno-dźwiękowy, ścieżkę fakturową, wiązkę światłowodów z projektorem, kabinę lustrzaną z kolumną wodną, basen z kulkami podświetlanymi, podwieszaną huśtawkę oraz lampy do aromaterapii wraz z olejkami.

– Dzięki powstaniu Sali Doświadczania Świata będziemy mogli prowadzić jeszcze bardziej efektywną i skuteczną terapię. Będziemy mogli zapewnić dzieciom i młodzieży wartościowe zajęcia, pozwalające łatwiej budować zaufanie do świata zewnętrznego oraz otworzyć się na innych ludzi – podkreśla Stanisława Gilewicz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Rzeszowie. – Cieszymy się, że Fundacja Rosa dostrzegła nasze potrzeby i wsparła wyposażenie Sali Doświadczania Świata. To dla nas i naszych podopiecznych cenna pomoc.

Działające w Jarosławiu Miejskie Przedszkole nr 8 Montessori od kilkunastu lat prowadzi pracę edukacyjno-wychowawczą w  oparciu o założenia edukacyjne pedagogiki Marii Montessori. Wzbogacana jest ona m.in. o wprowadzanie elementów pedagogiki zabawy, muzykoterapii, integracji sensorycznej, kinezjologii edukacyjnej, tak więc ćwiczenia stymulujące rozwój zmysłów będą doskonałym uzupełnieniem prowadzonych zajęć. Natomiast w rzeszowskim Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF nowo powstała Sala Doświadczania Świata wspierać będzie edukację uczniów z zaburzeniami rozwoju (m.in. z autyzmem i zespołem Aspergera).

- Wiemy, jak ważną rolę w takich placówkach odgrywa terapia Snoezelen i jak istotna jest możliwość korzystania przez uczniów ze specjalistycznego sprzętu. Cieszymy się, że możemy dotrzeć z pomocą wszędzie tam, gdzie jest ona konieczna - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – To kolejne  pokoje służące terapii, które powstały przy naszym udziale. W najbliższych dniach otworzymy 32 salę tego typu, tym razem w Długopolu Zdroju na Dolnym Śląsku.

Uroczystość otwarcia Sali Doświadczania Świata odbędzie się:
- w środę 28 listopada o godz. 10.00 w Miejskim Przedszkolu nr 8 Montessori w Jarosławiu (os. Słoneczne 6)
- w czwartek 29 listopada o godz. 10.00 w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie (ul. Marszałkowska 24a).