Lekkie Tornistry w Żórawinie

Już od jutra, 12. kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Żórawinie będą mogli korzystać z nowoczesnych szafek szkolnych. Wyposażenie ufundowane przez Fundację Rosa umożliwi dzieciom pozostawienie w nich książek i przyborów, odciążając w ten sposób kręgosłupy najmłodszych. W całej Polsce z programu Lekki Tornister skorzystało już 15 placówek oświatowych, a do końca kwietnia wsparcie otrzyma 9 kolejnych.

Uroczyste przekazanie wyposażenia odbędzie się 12. kwietnia o godzinie 9:00 przy ulicy Mikołaja Kopernika 15 w Żórawinie. W trakcie wydarzenia przewidziano m.in. oficjalne przecięcie wstęgi przez Prezesa Fundacji Rosa – Bohdana Pecuszka, ważenie dziecięcych plecaków, gry dotyczące profilaktyki zdrowia oraz konkursy z nagrodami.

Cieszymy się ogromnie, że potrzeby uczniów z Żórawiny zostały dostrzeżone przez organizatorów akcji Lekki Tornister – mówi dyrektor szkoły, Lucyna Wasinkiewicz. – To doskonała inicjatywa i realne wsparcie, szczególnie dla placówek z tak niewielkich miejscowości jak nasza – dodaje.

Szkoła w Żórawinie to 16. placówka oświatowa, z którą Fundacja Rosa podjęła współpracę w ramach programu Lekki Tornister. Do końca kwietnia w podobne wyposażenie wzbogaci się 9 kolejnych szkół podstawowych na terenie całego kraju. Oznacza to także, że ze skrytek będzie korzystało już niespełna 700 maluchów!

Zgodnie z polskim prawem, szkoły podstawowe powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak, ze względu na ograniczenia budżetowe – szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich – bardzo często jest to niemożliwe do wykonania – mówi Wioleta Pietryszyn, koordynatorka programu Lekki Tornister w Fundacja Rosa. Nasza Fundacja finansuje zakup nowoczesnych szafek dla uczniów klas I-III, odciążając w ten sposób plecaki, a przede wszystkim kręgosłupy najmłodszych – informuje.

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie potrzebujących – szczególnie dzieci i młodzieży – w dwóch obszarach: zdrowia i edukacji. W ramach swojej działalności statutowej realizuje programy dla najmłodszych: Doświadczanie Świata, Twoja Szkoła, Lekki Tornister czy Kartka ze Szpitala, a w 2013 r. swoją misję poszerzyła o Rak. To się leczy! – ogólnopolską kampanię społeczną, nawołującą do profilaktyki związanej z chorobami nowotworowymi. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.fundacjarosa.pl.

Galeria