Lekkie tornistry w Ścinawie

Od 10. kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie będą mogli korzystać z nowych szafek szkolnych. Wyposażenie ufundowane przez Fundację Rosa umożliwi dzieciom pozostawienie w nich książek i przyborów, odciążając w ten sposób kręgosłupy najmłodszych. W całej Polsce z programu Lekki Tornister skorzystało już 13 placówek oświatowych, a do końca kwietnia wsparcie otrzyma 11 kolejnych.  

Uroczyste przekazanie wyposażenia odbędzie się 10. kwietnia o godzinie 8:30 przy ulicy Królowej Jadwigi 9 w Ścinawie. W trakcie wydarzenia przewidziano m.in. oficjalne przecięcie wstęgi przez Prezesa Fundacji Rosa – Bohdana Pecuszka, ważenie dziecięcych plecaków, gry dotyczące profilaktyki zdrowia oraz konkursy z nagrodami.  

Cieszymy się bardzo, że w kwestii odciążenia zbyt ciężkich plecaków dzieci możemy po raz kolejny liczyć na pomoc Fundacji Rosa, która podejmuje działania mające na celu uwrażliwienie wszystkich na ten ważny problem – mówi dyrektor szkoły, Dorota Wozowczyk. – Wiemy doskonale, jak istotna jest troska o dziecięce kręgosłupy i że lepiej dziś zapobiegać niż za kilka lat leczyć – dodaje.  

Szkoła w Ścinawie to 14. placówka oświatowa, z którą Fundacja Rosa podjęła współpracę w ramach programu Lekki Tornister. Do końca kwietnia w podobne wyposażenie wzbogaci się 11 kolejnych szkół podstawowych na terenie całego kraju.  

Zgodnie z polskim prawem, szkoły podstawowe powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak, ze względu na ograniczenia budżetowe – szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich – bardzo często jest to niemożliwe do wykonania – mówi Wioleta Pietryszyn, koordynatorka programu Lekki Tornister w Fundacja Rosa. Nasza Fundacja finansuje zakup nowoczesnych szafek dla uczniów klas I-III, odciążając w ten sposób plecaki, a przede wszystkim kręgosłupy najmłodszych. Do tej pory w ramach akcji podjęliśmy współpracę z 12 placówkami z całego kraju, przygotowując funkcjonalne skrytki dla ponad 350 dzieci w całej Polsce.  

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie potrzebujących – szczególnie dzieci i młodzieży – w dwóch obszarach: zdrowia i edukacji. W ramach swojej działalności statutowej realizuje programy dla najmłodszych: Doświadczanie Świata, Twoja Szkoła, Lekki Tornister czy Kartka ze Szpitala, a w 2013 r. swoją misję poszerzyła o Rak. To się leczy! – ogólnopolską kampanię społeczną, nawołującą do profilaktyki związanej z chorobami nowotworowymi. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.fundacjarosa.pl.

Galeria