Lekkie tornistry w Przemkowie

Od 9 kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie będą mogli korzystać z nowych szafek szkolnych. Wyposażenie ufundowane przez Fundację Rosa umożliwi dzieciom pozostawienie w nich książek i przyborów, odciążając w ten sposób kręgosłupy najmłodszych. W całej Polsce z programu Lekki Tornister skorzystało już 12 placówek oświatowych, a do końca kwietnia wsparcie otrzyma 12 kolejnych.


Uroczyste przekazanie wyposażenia odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 9:00 w budynku szkoły przy ulicy Rybnej 3a w Przemkowie. W trakcie wydarzenia przewidziano m.in. oficjalne przecięcie wstęgi przez Prezesa Fundacji Rosa – Bohdana Pecuszka, ważenie dziecięcych plecaków, gry dotyczące profilaktyki zdrowia oraz konkursy z nagrodami.

– Bardzo cieszymy się, że nasze maluchy będą mogły korzystać z funkcjonalnych i atrakcyjnych szafek – mówidyrektor szkoły, Paweł Juchom. – Jestem przekonany, że organizacja akcji Lekki Tornister to bardzo dobra inicjatywa, uświadamiająca, ale i częściowo rozwiązująca problem, z którym od wielu lat borykają się nie tylko nauczyciele, rodzice, ale przede wszystkim kręgosłupy najmłodszych – dodaje.

Szkoła w Przemkowie to 13 placówka oświatowa, z którą Fundacja Rosa podjęła współpracę w ramach programu Lekki Tornister. Do końca kwietnia w podobne wyposażenie wzbogaci się 12 kolejnych szkół podstawowych na terenie całego kraju.

– Zgodnie z polskim prawem, szkoły podstawowe powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak, ze względu na ograniczenia budżetowe – szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich – bardzo często jest to niemożliwe do wykonania – mówi Wioleta Pietryszyn, koordynatorka programu Lekki Tornister w Fundacja Rosa. Nasza Fundacja finansuje zakup nowoczesnych szafek dla uczniów klas I-III, odciążając w ten sposób plecaki, a przede wszystkim kręgosłupy najmłodszych. Do tej pory w ramach akcji podjęliśmy współpracę z 12 placówkami z całego kraju, przygotowując funkcjonalne skrytki dla ponad 300 dzieci w całej Polsce.

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie potrzebujących – szczególnie dzieci i młodzieży – w dwóch obszarach: zdrowia i edukacji. W ramach swojej działalności statutowej realizuje programy dla najmłodszych: Doświadczanie Świata, Twoja Szkoła, Lekki Tornister czy Kartka ze Szpitala, a w 2013 r. swoją misję poszerzyła o Rak. To się leczy! – ogólnopolską kampanię społeczną, nawołującą do profilaktyki związanej z chorobami nowotworowymi. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.fundacjarosa.pl.