Łatwiejsza terapia dzieci niesłyszących z Katowic dzięki Fundacji Rosa

Przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach już od początku czerwca będą mogły korzystać z terapii polisensorycznej w sali doświadczania świata. Pełne specjalistyczne wyposażenie pomieszczenia przekazała w darze katowickiej placówce Fundacja Rosa. Uroczyste otwarcie sali odbędzie się 4 czerwca o godzinie 10.00.

Terapia polisensoryczna w sali doświadczania świata polega na pobudzaniu zmysłów osób niepełnosprawnych wzrokowo, słuchowo lub mentalnie przy pomocy różnorodnych bodźców: kolorowego światła, zapachów, przedmiotów do dotykania o różnych kształtach, fakturze i temperaturze. Metoda terapeutyczna polegająca na pobudzaniu zmysłów powstała w Holandii i jest określana niderlandzkim słowem Snoezelen. Zajęcia w salach doświadczania świata z wykorzystaniem różnorodnych, zmieniających się bodźców pobudzają ciekawość, rozwijają integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Fundacja Rosa przekazała w darze wyposażenie sali: projektor z rotatorem, kolumnę wodną z oświetleniem o wysokości dwóch metrów, tapetę ze wzorami do oglądania w promieniach ultrafioletowych, oświetlenie uv, pufę relaksacyjną, świetlny zestaw światłowodowy, lampę wodną do aromaterapii z olejkami, fototapetę, tor świetlno-dźwiękowy, huśtawkę i komplet akrylowych luster nietłukących. Salę można obejrzeć odwiedzając stronę https://vitour.pl/rosa/katowice/

Sala doświadczania świata pomoże naszym niesłyszącym i niedosłyszącym podopiecznym w budowaniu relacji z otoczeniem. Dzięki terapii polisensorycznej nabiorą oni zaufania do świata zewnętrznego. Będzie im też łatwiej otworzyć się na innych ludzipodkreśla Aleksandra Doktorowicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących.Cieszymy się, że Fundacja Rosa dostrzegła nasze potrzeby i wsparła wyposażenie sali doświadczania świata. Bez tej pomocy byłoby nam o wiele trudniej wyposażyć to pomieszczenie.

Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących składa się z pięciu placówek kształcących dzieci i młodzież: przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum o profilu usługowo-gospodarczym oraz szkoły policealnej kształcącej w zawodzie technika organizacji reklamy. We wrześniu bieżącego roku zostanie uruchomione liceum ogólnokształcące. Opieką otoczonych jest około 185 dzieci niesłyszących i słabo słyszących z Katowic i innych miejscowości regionu.

Cieszymy się, że możemy dotrzeć z pomocą wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Otwarcie sali doświadczania świata w szkole w Katowicach jest tym bardziej uroczyste i radosne, że niemal zbiega się w czasie z Dniem Dziecka –- mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.To już dwudziesty pierwszy pokój służący do terapii, który powstał przy naszym udziale. W takie dni jak dziś widzimy wymierne efekty naszej pracy, a to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń i programów terapeutycznych.

Uroczystość otwarcia sali doświadczania świata odbędzie się w poniedziałek 4 czerwca o godz. 10.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących przy ul. Grażyńskiego 17 w Katowicach.