Kolejna Sala Doświadczania Świata otwarta dzięki Fundacji Rosa

Tor świetlno-dźwiękowy, lustrzana kabina, kolorowa drabina z efektem echa, łóżko wodne z matą grzewczą, to tylko część wyposażenia kolejnej sali doświadczania świata, której powstanie wsparła Fundacja Rosa. Pomieszczenie urządzono w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik” w Skowronnie Dolnym koło Pińczowa. Uroczyste otwarcie sali odbędzie się 3 czerwca br. w trakcie II Integracyjnego Festynu Rodzinnego.

Sale doświadczania świata to pomieszczenia terapeutyczne aranżujące unikalne, polisensoryczne i stymulujące środowisko dla pacjentów, którzy w codziennym życiu mają problem z prawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców świata zewnętrznego. Dzięki wyposażeniu sali terapeuci mogą pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą światła, dźwięku, dotyku, zapachów itp. Terapia rozbudza ciekawość, pozwala na integrację sensoryczną oraz rozwija proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, wzrasta natomiast ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Warunki tworzone w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi lub w podeszłym wieku oraz z pacjentami oddziałów psychiatrycznych.

Aby prowadzić zajęcia w ramach terapii multisenorycznej Snozelen, konieczne jest przygotowanie i wyposażenie specjalnego pomieszczeniamówi Anna Równiak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik”. – Nie wystarczy remont sali, konieczny jest zakup specjalistycznych urządzeń, mebli, materacy, wykładzin, oświetlenia, sprzętu multimedialnego. Cieszymy się, że Fundacja Rosa dostrzegła nasze potrzeby i wsparła nasz projekt „Poczuć, zobaczyć, zrozumieć świat”,    w ramach którego powstała właśnie sala doświadczania świata.

Dzięki wsparciu Fundacji Rosa zakupiono: lustrzaną kabinę z wyposażeniem, kolorową drabinę z efektem echa, łóżko wodne z matą grzewczą oraz tor świetlno-dźwiękowy. Salę można obejrzeć odwiedzając stronę http://vitour.pl/rosa/skowronno/.


Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik” w Skowronnie Dolnym prowadzi punkt przedszkolny dla dzieci niepełnosprawnych. W dawnej szkole prowadzone są zajęcia przedszkolne integracyjne oraz terapeutyczne (m.in. z psychologiem, fizjoterapeutą i logopedą). Prowadzi również szkolenia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, a także aktywizuje społeczność lokalną, organizując m.in. otwarte dla wszystkich festyny, kiermasze, przedstawienia przedszkolnego teatrzyku. Otwarcie sali do terapii Snoezelen uzupełnia ofertę ośrodka.

Otwarcie sali doświadczania świata w Skowronnie Dolnym świętujemy szczególnie uroczyście. Jest to bowiem dwudziesty pokój terapeutyczny, który powstał przy naszym udziale mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. Cieszymy się, że jako organizacja pożytku publicznego naprawdę jesteśmy pożyteczni, docierając wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe i gdzie potrzebna jest nasza pomoc. Efekty naszej pracy widzimy na co dzień i to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń i programów terapeutycznych – podkreśla prezes.

Uroczystość otwarcia sali doświadczania świata odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 czerwca o godzinie 16.00 w trakcie II Integracyjnego Festynu Rodzinnego w Skowronnie Dolnym. Oprócz otwarcia sali terapeutycznej w programie festynu znajdują się również: występy dziecięcych zespołów artystycznych, konkursy i zabawy, przejażdżki konne, kiermasz.