Kartki dla powstańców od dzieci ze szpitala we Wrocławiu
Młodzi pacjenci z wrocławskiego szpitala stworzyli patriotyczne kartki dla powstańców. To część ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Powstańca”, która została zorganizowana przez Fundację Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Finał odbędzie się 3 października – w dniu zakończenia walk.
W warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Fundację Rosa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej bierze udział kilkanaścioro dzieci z trzech oddziałów: otolaryngologii, nefrologii i okulistyki. Młodzi pacjenci stworzyli już pierwsze kartki, w czym pomagali im rodzicei pielęgniarki. Powstały niezwykłe prace, utrzymane w kolorystyce patriotycznej i bezpośrednio nawiązujące do symboliki powstańczej. Dzieci pisały często: „Dziękujemy za wolność!”. – Młodzi pacjenci traktują te kartki jako formę osobistych podziękowań dla powstańców za ich dzielnośći odwagę – mówi Katarzyna Gondek-Wieczorek, szef projektu „Kartka dla Powstańca”. – Są zwykle bardzo przejęte opowieściami o powstaniu i losach jego uczestników.W tworzenie kartek wkładają dużo serca.
Tego rodzaju warsztaty plastyczne to niezwykła lekcja historii. Tworząc kartki dzieci poznają przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego. – Jednak odwaga powstańców to dla młodych uczestników akcji przede wszystkim inspiracja do walki z przeciwnościami losu i własną chorobą – dodaje Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa.
W akcji „Kartka dla Powstańca” wzięło udział 27 szpitali z całego kraju. To specjalna edycja ogólnopolskiego projektu „Kartka ze Szpitala”, prowadzonego przez Fundację Rosa od 2012 roku. Kartki przygotowały dzieci przebywające w szpitalnych oddziałach dziecięcych. Finał akcji nastąpi 3 października - w tym dniu 70 lat temu kończyły się walki w Warszawie. Za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego kartki otrzyma łącznie ponad 3500 powstańców.
Kartki dotarły już do części powstańców. Do Fundacji Rosa wysyłają listy i dzwonią z podziękowaniami. Na przygotowanych przez siebie pracach dzieci mogły zostawić adres zwrotny. Wielu powstańców zamierza odpisać młodym pacjentom i podziękować za pamięć. – Liczymy na to, że akcja nie zakończy się 3 października, gdy Muzeum Powstania Warszawskiego przekaże kartki w ręce powstańców, ale będzie to początkiem wyjątkowego dialogu – podsumowuje Katarzyna Gondek-Wieczorek.
Więcej informacji na temat projektu „Kartka ze szpitala”: www.fundacjarosa.pl/programy/kartka-ze-szpitala/
Kontakt dla mediów:
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl