Kartka ze szpitala

Czy, wydawałoby się zwykła, własnoręcznie wykonana kartka, może stanowić ważny element terapii dzieci przebywających w szpitalach? Projekt „Kartka ze szpitala” Fundacji Rosa udowodnił, że jak najbardziej.

Właśnie rusza IV edycja tego ogólnopolskiego projektu, skierowanego do szpitali dziecięcych bądź prowadzących oddziały dziecięce. Jego ideą jest organizacja zajęć plastycznych, których motywem przewodnim jest tworzenie własnych kartek pocztowych. W trakcie warsztatów wykorzystywane są materiały pedagogiczne i plastyczne (m.in. ozdobne nożyczki i dziurkacze, specjalne naklejki, kolorowe kartki), przybory biurowe, a także koperty i znaczki pocztowe, przekazywane placówkom przez Fundację Rosa.

- Taka możliwość spędzania wolnego czasu w szpitalu nie tylko łagodzi stres małych pacjentów i wzmacnia więzi dzieci z najbliższymi w tym trudnym dla nich czasie, ale także rozwija kreatywność i wrażliwość estetyczną - mówi Katarzyna Galewska, koordynator programu Kartka ze szpitala. - Przede wszystkim więc - wyzwala pozytywne emocje, tak potrzebne w trakcie pobytu w szpitalu.

Różnorodność materiałów znajdujących się w zestawach powoduje, że każde dziecko znajdzie w nich coś dla siebie. Mali pacjenci, pod opieką pedagogów, podczas specjalnych warsztatów wykonują kartki metodą np. cardmakingu czy scrapbookingu - wszystkie według własnego pomysłu. Tak przygotowane kartki, zazwyczaj z pozdrowieniami czy opisami swoich szpitalnych przeżyć, wysyłają przede wszystkim do najbliższych - rodziców, dziadków, rodzeństwa, kolegów, ale czasem przekazują je także pielęgniarkom czy rehabilitantom, wysyłają do Świętego Mikołaja. Zdarzały się nawet kartki do ukochanego zwierzaka. Dzieci przygotowują również kartki okolicznościowe - na święta, Walentynki, Dzień Matki czy Światowy Dzień Zdrowia.

Elżbieta Klinowska, która nadzorowała zajęcia w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu w podczas I i III edycji programu podkreśla, że mają one bardzo ważny wymiar edukacyjny oraz terapeutyczny, sprzyjają procesowi leczenia: - Takie zajęcia są bardzo potrzebne, ponieważ dziecko jest oderwane od środowiska rodzinnego i rówieśniczego, znajduje się w środowisku troszkę dla niego trudnym i zachwiane jest jego bezpieczeństwo, w związku z czym my musimy go wzmocnić na tyle, żeby ono się w tych nowych warunkach dobrze poczuło, aby przez tę sytuację, w której się znalazło, przeszło bez bolesnych wspomnień. Często utrzymanie kontaktu z rówieśnikami oraz bliskimi jest jedną z metod „leczenia duszy”, utrzymania równowagi emocjonalnej. Wzmaga to motywację i siłę do walki z chorobą.

W tej edycji programu, do końca września mali pacjenci będą również przygotowywać ilustracje, które zamieszczone zostaną w opowiadaniu pacjentki onkologicznej - 14-letniej Celinki, które już wkrótce zostanie wydane przez Fundację Rosa.

- Warsztaty wypełniają wolny czas dzieci, odciągają od myślenia o chorobie i tęsknoty do rodziców. Choć na chwilę zapominają o tym jak bardzo boli, jak bardzo chce się do domu - tłumaczy Katarzyna Gondek- Wieczorek- Świetlica szpitalna staje się miejscem przyjemniejszym.

Prowadzący zajęcia pedagodzy zwracają uwagę, że dla wielu dzieci kartki wykonane w szpitalu stanowią pierwszą w życiu okazję do wysłania listu tradycyjną pocztą. - Dzięki realizacji Projektu dzieci miały okazję wykorzystać bardzo piękne i atrakcyjne materiały, przypomnieć sobie zasady redagowania krótkiego list oraz sposób adresowania kopert i tradycyjnego wysyłania - opowiada Małgorzata Kosielska z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 w Łodzi. - Należy podkreślić, że w dobie Internetu i telefonów komórkowych, taki projekt jest szczególnie cenny, bo niesie ze sobą możliwość poznania tej zanikającej, a bardzo pięknej tradycji.

Fundacja Rosa realizuje program Kartka ze szpitala od października 2012r. Łącznie z tą edycją, od początku jego trwania do projektu przystąpiło 50 szpitali z całej Polski - zestawy z materiałami plastycznymi otrzymało ponad 4 tysiące dzieci, wysłano ok 5000 kartek. Środki na program pochodzą z 1%. W tej edycji programu zestawy materiałów plastyczno-biurowych otrzymają mali pacjenci szpitali m.in. w Słupsku, Bydgoszczy, Tarnowie, Rabce Zdroju Wałbrzychu, Katowicach, Poznaniu, Trzebnicy, Płocku czy Oławie.

Katarzyna Galewska
Rzecznik Fundacji Rosa

Wersja PDF wpisu