Kartka dla Powstańców

Przez cały sierpień i wrzesień, mali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych własnoręcznie przygotowują i za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego wysyłają kartki do wszystkich żyjących Powstańców. Pierwsze 500 prac zostało przekazanych w poniedziałek 4 sierpnia przez przedstawicieli Fundacji Rosa, współorganizatora i pomysłodawcy akcji, na ręce przedstawicieli Powstańców - Włodzimierza Dusiewicza, ps. Dusza oraz Tadeusza Jarosza, ps. Topacz.

Patriotyczne kartki są przygotowywane przez pacjentów podczas warsztatów plastycznych, organizowanych przez Fundację Rosa. Dzieci, pod opieką pedagogów, przygotowują kartki, w których dziękują Powstańcom za ich postawę i odwagę. - Jesteśmy bardzo dumni, że żyjemy w kraju tak odważnych ludzi. Państwa postawa jest dla nas wspaniałym przykładem patriotyzmu i uczy nas, że siła i wola walki pozwalają na przetrwanie największych trudności - piszą dzieci w liście dołączonym do kartek.

Wszystkie prace dzieci realizują według własnych pomysłów, np. metodą stemplowania (przy wykorzystaniu gotowych pieczątek, ale i robieniu „stempli” z różnych ogólnodostępnych przedmiotów) czy elementów scrapbookingu (własnoręczne tworzenie kartek, np. z wykorzystaniem ozdobnych nitów, dziurkaczy, naklejek). W kartkach wykorzystują elementy patriotyczne - zdjęcia powstańców, symbolikę powstańczą, barwy narodowe.

Podczas prac nad kartkami, dzieci poznają także historię Powstania Warszawskiego oraz dowiadują się o losach jego uczestników. Każda z kartek przygotowywana jest dla konkretnego Powstańca - dzieci otrzymują ich zdjęcia, mogą napisać specjalne życzenia, a także pozostawić adres zwrotny. - Na pewno odpiszę - zapewniał podczas poniedziałkowego oficjalnego rozpoczęcia akcji Tadeusz Jarosza, który otrzymał kartkę przygotowaną przez 11-letniego Bartka, pacjenta onkologicznego z Zabrza. ¬ - Życzę tym wszystkim dzieciom dużo odwagi i woli walki. Jeśli robiąc dla nas te kartki, mieli chwile radości, to ja cieszę się tym bardziej - dodał.

Łącznie, w sierpniu i wrześniu, dzieci chcą przygotować ponad 3500 kartek i w ten sposób podziękować powstańcom za ich patriotyczną i bohaterską postawę. - Podczas tych warsztatów wiele dzieci po raz pierwszy dowiedziało się o Powstaniu Warszawskim, a dzięki zajęciom uczymy je takich pojęć jak „patriotyzm”, „wolność” czy „heroizm”. Ale co ważne, warsztaty plastyczne to także dodatkowa forma terapii - mówił podczas spotkania Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. - Przygotowywanie kartek dla powstańców, poznawanie ich historii niesie dodatkowy aspekt terapeutyczny, bo dowiadując się o odwadze powstańców, dzieci mają więcej woli walki z przeciwnościami losu, w tym z chorobą. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zwracał uwagę, że projekt „Kartka dla Powstańców” łączy pokolenia,

Akcja „Kartka dla Powstańców”, organizowana przez wrocławską Fundację Rosa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, to specjalna edycja projektu „Kartka ze szpitala”, realizowanego przez Fundację od 2012 r. W akcji skierowanej do Powstańców bierze udział 27 szpitali z całej Polski.