Fundacja Rosa dla mam i niemowląt w Bolesławcu

Nowa, kompletnie wyposażona szkoła rodzenia oraz gruntownie wyremontowana poradnia neonatologiczna już za kilka dni służyć będą rodzicom oczekującym dziecka i noworodkom w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Inwestycję sfinansowała Fundacja Rosa z Wrocławia. Uroczyste otwarcie nowoczesnych oddziałów przychodni odbędzie się w ramach „Białej Soboty” 2 czerwca br. w południe.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych w powiecie bolesławieckim publicznych ośrodków zdrowia, prowadzącym działalność szpitalną i ambulatoryjną. ZOZ składa się z dziewięciu oddziałów – od oddziału chirurgicznego i wewnętrznego, poprzez anestezjologię i intensywną terapię, szpitalny oddział ratunkowy i tzw. „urazówkę”, aż po oddziały ginekologiczno-położnicze i dziecięce. Od początku czerwca bolesławiecki szpital wzbogaci się o wyremontowaną przychodnię neonatologiczną oraz zupełnie nową szkołę rodzenia, którą ZOZ prowadził do tej pory w innej lokalizacji. Obie inwestycje sfinansowała Fundacja Rosa z Wrocławia, prowadząca projekty na rzecz zdrowia i edukacji dzieci.

- Wsparcie finansowe dla projektów bolesławieckiego ZOZ-u wynika z naszego wieloletniego już zaangażowania w sprawy dzieci i stanowi naturalną konsekwencję realizacji statutu naszej organizacji mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - Otwarcie nowych oddziałów w Bolesławcu jest dla nas tym ważniejsze, że po raz pierwszy sfinansowaliśmy inicjatywy, których beneficjentami są dzieci jeszcze nienarodzone i ich rodzice oraz niemowlęta. Do tej pory nasze projekty realizowane były na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Szkoła rodzenia oraz przychodnia neonatologiczna w sposób naturalny powiększa spektrum naszych działań. To dla nas wielka radość. Można powiedzieć, że Fundacja Rosa zaczęła towarzyszyć najmłodszym jeszcze przed narodzinami – dodaje prezes.

Dzięki Fundacji Rosa kompletnie wyremontowano pomieszczenia szkoły rodzenia: zakupiono wszystkie materiały remontowe, pomalowano ściany i wymieniono podłogi w salach, zamontowano także nowe oświetlenie. W oknach pojawiły się nowoczesne rolety. Dodatkowo dzięki grantowi ZOZ w Bolesławcu zakupił umeblowanie oraz specjalistyczne wyposażenie, służące do badań oraz wykorzystywane w trakcie zajęć w szkole, m.in. worki sako, podnóżki, maty do ćwiczeń, detektor tętna płodu, fantomy noworodków i piersi, wanienkę z przewijakiem, piłki do ćwiczeń, rzutnik multimedialny. W poradni neonatologicznej Fundacja Rosa sfinansowała remont poczekalni, gabinetu oraz pokoju matki i dziecka. Dodatkowo zakupiono także wyposażenie: szafki, wygodne krzesła, fotele, regał, trzy przewijaki, leżankę i wagę niemowlęcą.

- Otwarcie szkoły rodzenia oraz odremontowanej poradni neonatologicznej uzupełnia ofertę naszego ośrodka, który dzięki temu stał się jeszcze bardziej przyjazny młodym rodzicom i dzieciompodkreśla Joanna Zabiegała, kierownik-koordynator ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. - Teraz możemy kompleksowo dbać o zdrowie najmłodszych, a także edukować rodziców i przygotowywać ich do przyjścia na świat potomków. Wszystko to w przyjaznym otoczeniu. Pomieszczenia na oddziale dziecięcym pomalowane są bajkowo i wypełnione postaciami z bajek, działa też „telefon do mamy”. Teraz dochodzą do tego nowocześnie wyposażone szkoła dla przyszłych rodziców oraz poradnia neonatologiczna.

Uroczystość otwarcia poradni oraz szkoły rodzenia odbędzie się 2 czerwca 2012 r. o godzinie 12:00 w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu przy ul. Jeleniogórskiej 4.

Dodatkowo mieszkańcy miasta i powiatu bolesławieckiego będą mogli wziąć udział w akcji „Biała Sobota” podczas której, w godzinach od 9.00 do 15.00, będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad lekarzy specjalistów,  fizjoterapeutów, wykonać badania laboratoryjne krwi, pomiary parametrów życiowych (ciśnienie, tętno, EKG serca, poziom saturacji – natlenienia krwi i wiele innych.)