Doświadczanie świata w Sosnowcu

Podopieczni Przedszkola Miejskiego nr 55 z Oddziałami dla Dzieci Specjalnej Troski w Sosnowcu dzięki Sali Doświadczania Świata od 28 marca mają możliwość korzystania z nowoczesnej terapii Snoezelen. Projekt, który służy wspieraniu rozwoju niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, sfinansowała Fundacja Rosa. Salę można obejrzeć na stronie www https://vitour.pl/rosa/sosnowiec/.

Sale Doświadczania Świata to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp. Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych. Sale Doświadczania Świata znane są już od 1978 roku. Pierwsze takie miejsce powstało w Holandii w ośrodku dla niepełnosprawnych intelektualnie. Stworzono tam tzw. „namiot aktywności”, który służył pacjentom jako alternatywna forma spędzania czasu.

Terapia w Salach Doświadczania Świata określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać. Terapia pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki pracy w Salach Doświadczania Świata, u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Pozytywne rezultaty uzyskiwane dzięki tego typu pomieszczeniom powodują coraz większe zainteresowanie terapią Snoezelen wśród placówek terapeutycznych, często jednak pojawia się problem braku funduszy.

- Szukaliśmy możliwości pozyskania środków na sfinansowanie tego typu sali i w końcu trafiliśmy do Fundacji Rosa - mówi Beata Święch, dyrektorka sosnowieckiej placówki.Dzięki wsparciu Fundacji będziemy mogli jeszcze skutecznej rehabilitować naszych podopiecznych – dodaje.

Przedszkole powstało w 1984 roku i od tego czasu skutecznie rozwija swoją działalność w trosce o najmłodszych mieszkańców regionu. W placówce funkcjonuje osiem grup: z tego trzy oddziały masowe, dwie grupy integracyjne oraz trzy oddziały dla dzieci niepełnosprawnych, w tym jeden oddział dla dzieci autystycznych. Działania przedszkola wspiera zespół specjalistów składający się z logopedów, rehabilitanta, psychologa, nauczycieli rewalidacji indywidualnej, nauczyciela muzykoterapii. Dzięki wsparciu Fundacji w nowej sali znajdują się: zestaw przyborów terapeutycznych do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku, tor świetlno-dźwiękowy, kurtyna-wodospad światłowodów, kolumna wodna, lampa plazmowa, tapeta fluorescencyjna, lustra akrylowe , kaseton świetlny, imitator deszczu.

- Jednym z głównych programów naszej Fundacji jest program „Terapia dziecięca”, w ramach którego finansujemy powstawanie sal terapeutycznych wyposażonych w najlepszej jakości sprzęt - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.Terapie prowadzone w naszych salach przynoszą wspaniałe efekty, a to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń.

Sala w Sosnowcu jest już 15 pomieszczeniem terapeutycznym sfinansowanym przez Fundację. Pokoje terapeutyczne Fundacji Rosa działają już m.in. w Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu oraz Bolesławcu. Wciąż trwają prace nad kolejnymi pomieszczeniami.