Co drugi uczeń ma za ciężki plecak!

Co drugi uczeń ma za ciężki plecak!

2385,77 kg ważyły w sumie plecaki uczniów z 10 przebadanych szkół biorących udział w IV edycji projektu „Lekki Tornister”. To mniej więcej tyle, ile waga samicy słonia afrykańskiego, siedmiu tygrysów i aż 190 sztabek złota!

Nasza akcja po raz kolejny udowodniła, że plecaki uczniów szkół podstawowych są za ciężkie, a ich waga często przekracza 10% masy ciała dziecka. Ogromne znaczenie ma tutaj ciężar samego tornistra, który nie powinien ważyć więcej niż 1 kg (jeden z plecaków w tej edycji ważył prawie 2kg!).

Problem stanowią również dodatkowe przedmioty pakowane do toreb. Ciężar zbędnych rzeczy średnio sięga kilograma. U jednego z badanych trzecioklasistów przedmioty dodatkowe przekroczyły 77% zawartości tornistra. Tutaj kierujemy apel do rodziców i opiekunów najmłodszych uczniów – codziennie sprawdzajmy, co ląduje w plecaku dziecka!

Główne wnioski płynące z IV edycji projektu „Lekki Tornister” przedstawiamy w poniższej infografice.

Infografika_wyniki_4_edycji_projektu_Lekki_Tornister_Fundacji_Rosa

Już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej – trwają przygotowania do V edycji „Lekkiego Tornistra”. Zapisy ruszą na przełomie 2015/2016 roku.