Jerzy Stuhr

Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich. Ojciec aktora Macieja Stuhra oraz malarki Marianny Stuhr. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1972 r. ukończył krakowską PWST i został zaangażowany do pracy w Teatrze Starym.

Jerzy Stuhr jest laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. Wśród nich warto wymienić: Wodzireja, Seksmisję, Kingsajz, Życie za życie. Maksymilian Kolbe, Deja vu, Uprowadzenie Agaty, Trzy kolory. Biały, Kiler czy rolę rzecznika prasowego Watykanu w filmie Habemus papam – mamy papieża.

W latach 80. występował we Włoszech - za wspaniałe opanowanie języka włoskiego i jakość interpretacji, w 1982 r. otrzymał nagrodę krytyki za pracę aktora zagranicznego w Italii. Artysta jest wykładowcą w krakowskiej PWST, a w latach 1991-1996 był rektorem tejże uczelni. W 1994 r. zadebiutował po drugiej stronie kamery, reżyserując film Spis cudzołożnic. Obraz spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków, a także zaowocował kilkoma nagrodami. Prawdziwą sławę jako reżysera przyniósł Stuhrowi zrobiony trzy lata później film Historie miłosne. Obraz stał się przebojem polskich kin, a także laureatem wielu nagród na światowych festiwalach. Od 1998 r. Jerzy Stuhr jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy.

Autor kilku publikacji książkowych: Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce, Ucieczka do przodu! Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej, Stuhrowie. Historie rodzinne, a także Tak sobie myślę.., w której opisuje swoje zmagania z chorobą nowotworową.

Galeria